Woda deszczowa jest cenna. Zastosowanie zbiornika na wodę w ogrodzie to gest ekologiczny, ale także ekonomiczny. Dzięki zbieraniu deszczówki można zmniejszyć zużycie wody, wykorzystując ją do podlewania i prac w ogrodzie. Zużywamy średnio 150 litrów wody dziennie. 44% naszego zużycia może pochodzić z wody deszczowej. Dlatego warto zainwestować w system zbierania wody deszczowej. sweeek oferuje szereg systemów zbierania wody, w tym zestawy przyłączeniowe, w najlepszych cenach! Zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi wyboru odpowiedniego typu zbiornika wody.
Jak działa system odzyskiwania wody ?
Kiedy pada, deszcz spada na dach, a następnie zsuwa się po rynnie, która jest połączona ze zbiornikiem wody. Przed dotarciem do zbiornika, woda deszczowa jest filtrowana, aby zapobiec wpadaniu liści, owadów i zanieczyszczeń do zbiornika. W zależności od układu ogrodu, można wybrać zbiornik naziemny lub zasypany. Gdy zbiornik znajduje się nad ziemią, jest on kranem, który następnie rozprowadza wodę deszczową. Tam, gdzie zbiornik jest zakopany, pompa uruchamia się natychmiast po otwarciu kranu. Spowoduje to doprowadzenie wody deszczowej do kranu. Zestaw do podłączenia rynny jest dołączony do zestawu zbiornika wody deszczowej. Podczas deszczu system odzyskiwania może zebrać od 80 do 90% wody, która wpada do rynny.
Jak wybrać zbiornika na wodę ?
Pojemność magazynowania wody
Aby wybrać liczbę litrów w zbiorniku na wodę deszczową, należy wziąć pod uwagę:
- Pogodę w danym regionie. Jeśli klimat jest suchy, wybierz większy zbiornik, ponieważ będzie on napełniany rzadziej, więc będziesz musiał mieć dużą rezerwę na miesiące, w których nie pada deszcz. Z drugiej strony, jeśli mieszkasz w wilgotnym regionie z ciągłymi opadami deszczu, wystarczy mały zbiornik, ponieważ będzie się on regularnie napełniał.
- Powierzchnia dachu: Jeśli powierzchnia dachu jest duża, ilość wody również będzie duża. Średnio zbiera się 600 litrów wody deszczowej na m² rocznie.
- Żądane zużycie w litrach. Aby wybrać produkt o odpowiedniej pojemności, należy zadać sobie kilka pytań. Jak zamierzasz wykorzystać wodę? Czy do podlewania roślin w szklarni ogrodowej lub ogrodzie doniczkowym? Lub do napełnienia basenu ogrodowego, umycia samochódu lub zainstalowania automatycznego system nawadniania? W przypadku podlewania na małą skalę (mniej niż 50 m²) należy przewidzieć od 150 do 500 litrów wody rocznie, a w przypadku podlewania na większą skalę (ponad 50 m²) od 500 do 1500 litrów. Podlewanie ogrodu wymaga około 15 litrów/m², a mycie samochodu wymaga około 200 litrów wody.
Materiał
- Plastik: Istnieją produkty wykonane z miękkiego plastiku, polietylenu i betonu. Elastyczny plastik: Elastyczne plastikowe zbiorniki wody często mają małą pojemność, ale są ekonomiczne i łatwe do czyszczenia.
- Polietylen: Zbiorniki wykonane z polietylenu są tańsze i bardzo wytrzymałe, jednak sprawiają, że woda może być bardziej kwaśna.
Wśród zbiorników polietylenowych i plastikowych można znaleźć produkty w różnych kolorach: beżowym, antracytowym, terakotowym, zielonym, szarym itp. Najpopularniejsze kolory to beżowy i antracytowy.
- Betonowe : Używane głównie do zbiorników podziemnych. Zbiorniki betonowe są droższe, bardziej skomplikowane w instalacji, ale są trwałe i oferują dużą pojemność. Zbieracz wody deszczowej ze zbiornikiem podziemnym może przechowywać do 10 000 litrów wody.
Instalacja ziornika naziemnego lub podziemnego
- Zbiornik naziemny: Instalacja naziemnego zbiornika deszczówki jest łatwiejsza niż zbiornika podziemnego, ponieważ wymaga mniej pracy. Co więcej, zbiornik na deszczówkę jest łatwiejszy w demontażu i czyszczeniu. Produkty naziemne powinny być instalowane na płaskiej, solidnej powierzchni. Wybierz produkt z pokrywą. Umożliwi to zamknięcie zbiornika i zapobiegnie wpadaniu owadów i zanieczyszczeń. Zalecamy również umieszczenie zbiornika w cieniu.
- Podziemny zbiornik: Jeśli chodzi o instalację, pozostaw wystarczająco dużo miejsca, aby uzyskać dostęp do zbiornika i przewodów połączeniowych. Nie będzie można tam sadzić drzew ani parkować samochodu. Instalacja zbiornika podziemnego jest droższa, ale szybko zwróci się w postaci oszczędności wody.
Cena
Cena zależy oczywiście od rodzaju zbiornika, którego szukasz i objętości litrów wody deszczowej, którą może pomieścić. Betonowe zbiorniki wody deszczowej są dość drogie. Jeśli szukasz dobrej jakości produktu w przystępnej cenie, polecamy plastikowe zbiorniki.
Instalacje produktu
Instalacja systemu odzyskiwania wody jest mniej lub bardziej prosta w zależności od typu zbieracza. Przed rozpoczęciem instalacji produktu:
- Należy sprawdzić, czy dach jest odpowiedni dla tego systemu (nachylenie dachu, rodzaj pokrycia dachowego, powierzchnia...)
- Umieść siatki ochronne na rynnach, aby ograniczyć roślinność w zbiorniku wody.
- Zapewnij system przelewowy, aby zapobiec przepełnieniu zbiornika i rynny.
- Preferuj zbiornik z pokrywą, aby zapobiec pojawianiu się owadów, mułu i chronić go przed światłem i zanieczyszczeniami.
Zestaw do podłączenia rynny zostanie dołączony do zakupu zbiornika. Można go zainstalować przy ścianie, na podwórku lub w ogrodzie. Przyłącze jest zamontowane na wlocie zbiornika z filtrem. Gdy tylko zbiornik się zapełni, należy zamknąć lub usunąć połączenie, aby nie doszło do przelania. Woda zostanie następnie odprowadzona do systemu odprowadzania wody deszczowej.
Nasze porady dotyczące użytkowania
Radzimy raz w roku opróżnić i wyczyścić zbiornik na deszczówkę. Jeśli zbiornik jest wyposażony w pompę, sitko ssące należy czyścić co najmniej dwa razy w roku. Nie wahaj się sprawdzać swoich rynien regularnie, aby je wyczyścić i pozbyć się z nich mchu i liści.
Jeśli posiadasz model naziemny, pompa przełączy się na sieć miejską, gdy zbiornik będzie pusty. Pozwoli to na ponowne napełnienie zbiornika wodą miejską. Przepisy wymagają rozdzielenia obu sieci. Obowiązkowe jest również zainstalowanie zaworu zwrotnego na przelewie.