WSKAZÓWKI OD SWEEEK
Mały ogródek warzywny ma wiele zalet, jest idealny do uprawy owoców, warzyw i ziół w małym ogrodzie. Pozwala na uprawę szerokiej gamy roślin dzięki różnym pojemnikom. Wykonany z drewna, jest estetyczny i symetryczny i będzie wyglądał świetnie w Twoim ogrodzie.
Jak wybrać grządkę warzywną ?
Wybór lokalizacji grządki warzywnej
Zanim wybierzesz drewnianą grządkę warzywną, musisz zastanowić się nad lokalizacją w swoim ogrodzie. Gleba powinna być płaska, nasłoneczniona i osłonięta od silnych wiatrów. Pozwoli to określić rozmiar przyszłego ogrodu warzywnego.
Montaż i cena grządki warzywnej ?
Preferuj grządkę warzywną, która jest łatwa w montażu i utrzymaniu. Drewno jest idealne, ponieważ jest mocne i wytrzymałe. Jest również dość przystępne cenowo. Nasze drewniane grządki warzywne są zaprojektowane z drewna pochodzącego z plantacji, które są zarządzane z poszanowaniem środowiska.
Różne rodzaje grządek do ogrodu warzywnego
- klasyczny drewniany ogród warzywny: składa się z 4 desek o długości 1,20 m z każdej strony i może mieć wysokość od 20 do 40 cm. Sadzarka jest podzielona na 16 kwadratów o boku 30 cm. Płaska krawędź pozwala ogrodnikowi pracować w pozycji siedzącej i umieszczać swoje narzędzia. Wysokość 1,20 m umożliwia łatwy dostęp do środka ogrodu warzywnego.
- podwyższona grządka warzywna: ma wysokość od 40 do 100 cm i umożliwia uprawę warzyw o głębokich korzeniach.
- ogród warzywny stojący: Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ umożliwia dostęp do upraw na stojąco, a tym samym bez bólu pleców.
- ogród warzywny z kilkoma poziomami: aby zoptymalizować uprawę na wysokości.
- mały ogródek warzywny: ma wymiary 40 cm x 40 cm i jest idealny do uprawy na balkonie, tarasie lub w małym ogrodzie.
Jak korzystać z grządki warzywnej ?
Jakiej gleby użyć na grządce warzywnej ?
Aby zagwarantować dobre zbiory, gleba do grządki warzywnej musi być luźna, aby uprawy mogły się zakorzenić. Musi być bogata, zwłaszcza jeśli grządka warzywna stoi. Rośliny muszą mieć zapewnione wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Gleba musi również dobrze odprowadzać wodę, aby korzenie nie zostały utopione w wodzie. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę potrzeby przyszłych roślin. Aby utrzymać grządkę warzywną, zalecamy dodanie niewielkiej ilości nawozu organicznego na dno, aby uzupełnić glebę. Podczas uprawy dodaj słomę, aby zapobiec powstawania chwastom i ograniczyć parowanie wody.
Jakie rośliny można sadzić w ogrodzie warzywnym?
Dzięki grządce warzywnej będziesz mógł puścić wodze fantazji i sadzić sezonowe owoce i warzywa. Zgodnie z zasadami permakultury, pamiętaj, aby przemieniać uprawy zgodnie z potrzebami i cechami każdej rośliny. Niektóre warzywa będą się wzajemnie uzupełniać, a inne wręcz przeciwnie, nie będą lubić bliskiego sąsiedztwa. Płodozmian pomaga uniknąć wyczerpania gleby. Nie wahaj się narysować harmonogramu z warzywami, które chcesz umieścić, aby wiedzieć, jak długo pozostaną w sadzarce i ile miejsca będą potrzebować.
Szybko rosnące warzywa to pomidory, bakłażany, papryka, cukinia i ogórki. Sadzonki rzepy, marchwi, fasoli, szpinaku i sałaty można wysiewać przez cały sezon co 2-3 tygodnie. W ten sposób będziesz mieć świeże warzywa aż do jesieni. W miarę zbliżania się jesieni nie zapomnij o wysiewie warzyw zimowych: szpinaku, marchwi, rzodkiewki, sałaty...
Jeśli chodzi o rośliny aromatyczne, jeśli są one duże lub wieloletnie, należy sadzić je w ziemi. W przypadku małych roślin, takich jak tymianek, bazylia, pietruszka lub rozmaryn, docenią one możliwość ogrzania się w kadziach drewnianego ogrodu warzywnego.